Wyspa Man

Wyspa Man, idealne połączenie pomiędzy zwykłą codziennością a celtycką atmosferą, znajduje się w archipelagu Wysp Brytyjskich, na morzu Irlandzkim. Większość spośród 82 000 osób mieszkających na wyspie znajduje się w stolicy, mieście Douglas. Cała populacja skupia się na 580 km2. Wyspa Man jest Brytyjskim Królewskim Terytorium Zależnym, jednak formalnie nie należy do Wielkiej Brytanii, a tym samym do Unii Europejskiej. Pomimo tego, za zarządzanie wyspą odpowiedzialna jest Królowa Elżbieta II. By sprawy polityczne jeszcze bardziej skomplikować, wyspa posiada swój Parlament, zwany Tynwald.
Językiem obowiązującym na Isle of Man jest angielski, i takim tez językiem posługują się mieszkańcy, jednak niektórzy wyspiarze potrafią posługiwać się także językiem celtyckim. Walutą wyspy jest funt Manx, który można bez najmniejszego problemu wymienić na walutę brytyjską, w stosunku 1:1. By zwiedzić wyspę wystarczy paszport, wiza niezbędna będzie w przypadku pobytu powyżej 180 dni. Podróżować można wynajętym samochodem, lub sezonową koleją. By na wyspę się dostać należy przylecieć samolotem z Wielkiej Brytanii (brak połączeń międzynarodowych) lub przypłynąć promem.
Źródło: http://noclegi-zawoja.pl/

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.

Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Free WordPress Themes Directory, Themes Gallery and Best WordPress Themes