Akwedukt nad rzeką Gardon

Zapewnie w trakcie naszych podróży nie raz trzymaliśmy w dłoni banknot o wartości pięciu Euro. Czy jednak przyglądaliśmy się temu, co zostało na nim utrwalone? Jeśli nie, chętnie przypomnimy. Banknot o nominale pięciu Euro jest dedykowany czasom rzymskim i zdobi go akwedukt z owych czasów, który wznosi się nad doliną rzeki Gardon.
Zabytek ten jest pozostałością po pięć-dziesięciokilometrowym akwedukcie, który doprowadzał wodę do miasta Nimmes aż ze źródeł, które miały swoją lokalizację w okolicach Eure. Budowano go w latach 40-60 naszej ery. Akwedukt ten działał jedynie dzięki sile grawitacji, a precyzja antycznych budowniczych zachwyca po dziś dzień.
Dziś mamy szansę podziwiać jedynie jego fragment – ten wznoszący się nad doliną rzeki Gardon na wysokości 49 metrów. Waga materiału, jaki został wykorzystany do wybudowania tej części, to około pięćdziesiąt tysięcy ton. W pobliżu znajduje się również muzeum, a także ośrodek dla dzieci o nazwie Ludo, który spełnia funkcje edukacyjne. W dzień istnieje możliwość wybrania się na zorganizowaną wycieczkę, która ma na celu zapoznanie z różnymi fragmentami akweduktu, a długość trasy to siedem kilometrów.
Źródło: http://noclegi-zawoja.pl/

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.

Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Free WordPress Themes Directory, Themes Gallery and Best WordPress Themes