Definicja

Turystyka to jedna z najbardziej popularnych dziedzin współczesnego życia. Definicja turystyki jest jednak niezwykle złożona i zależy od różnych czynników. Można powiedzieć, że turystyka to działalność człowieka, która polega na podróżowaniu i pobycie w miejscach różnych niż te, w których się normalnie mieszka i pracuje.

Turystyka jest związana z poznawaniem świata, kulturą, historią, sztuką, ale także relaksacją i wypoczynkiem. Turystyka dzieli się na wiele różnych rodzajów, w tym na turystykę krajową i zagraniczną, turystykę przyrodniczą, kulturową, sportową, zdrowotną, religijną czy też biznesową.

Turystyka krajowa jest najczęściej wybierana przez osoby, które chcą zwiedzać Polskę i poznać jej zabytki, historię i kulturę. Turystyka zagraniczna to podróże do innych krajów, w celu poznania nowych kultur, zwiedzania atrakcji turystycznych i spędzania czasu w innym środowisku.

Turystyka przyrodnicza to podróże związane z odkrywaniem piękna przyrody, w tym parków narodowych, rezerwatów przyrody czy też wybrzeży morskich. Turystyka kulturowa skupia się na zwiedzaniu zabytków, muzeów, teatrów, oper czy też festiwali i imprez kulturalnych.

Turystyka sportowa to podróże związane z uprawianiem różnych sportów, takich jak narciarstwo, żeglarstwo czy wspinaczka górska. Turystyka zdrowotna to wypoczynek związany z kuracjami, spa czy też sanatoriami. Turystyka religijna to podróże związane z odwiedzaniem miejsc kultu religijnego.

Turystyka biznesowa to podróże związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. spotkania biznesowe czy też targi. Dzięki turystyce można nie tylko poznawać świat, ale także zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności oraz wypocząć od codziennej rutyny.

Współczesna turystyka to także branża, która generuje znaczne dochody dla gospodarki światowej. Dlatego też, aby turystyka była rozwijana w sposób zrównoważony, istotne jest zachowanie zasad odpowiedzialnego turysty. W ten sposób, oprócz korzyści dla turystów i gospodarki, można zminimalizować negatywny wpływ turystyki na środowisko naturalne i kulturę lokalną.

Turystą określa się osobę, która przebywa w miejscu innym, niż miejsce zamieszkania w celach nie związanych z zarabianiem pieniędzy. Także wszelkie wyjazdy związane z pracą, biznesem, pośrednictwem w zarabianiu pieniędzy nie kwalifikują osoby tak postępującej jako turysty. Żeby kogoś nazwać turystą, osoba ta musi wyjść poza swoje codzienne, zwyczajne otoczenie, w którym żyje i wykonuje swoje obowiązki. Jeśli zatem, z jakiegoś powodu, dana osoba dojeżdża do pracy bardzo daleko lub jej praca jest związana z przemieszczaniem się, nadal nie możemy mówić o niej jako o turyście. Status turysty traci również osoba, która przebywa poza swoim miejscem zamieszkania dłużej niż 12 miesięcy, co oznacza, że turystami przestają być ludzie, którzy przebywają w danym miejscu za granicą dłużej niż rok. Okazuje się, że nie ma podróży tak długich, aby usprawiedliwić tak długotrwałe przebywanie w jednym miejscu poza swoim domem.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.

Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Free WordPress Themes Directory, Themes Gallery and Best WordPress Themes